شنبه تا چهارشنبه : صبح از ساعت 9 الی 13   و عصر ها از ساعت 15 الی 19

روز پنجشنبه 9 صبح الی 2 بعد از ظهر
 

تلفن همراه و واتس آپ :09198328406

 شماره تماس : 02144979405


 

 

نقطه اکوژنیک قلب

نقطه مشترک اکوژنیک  قلب 

یک نقطه روشن در قلب است که در سونوگرافی مشاهده می شود.


در اکثر موارد نقطه اکوژنیک در بطن چپ قلب دیده می شود این یک نقص قلبی نیست و هیچ تغییری در عملکرد قلب ایجاد نمی کند همچنین بیماری قلبی ایجاد نمی کند معمولا نقطه روشن یک رسوب کوچک کلسیم است و یک یافته طبیعی محسوب می شود.
گاهی اوقات نقطه اکوژنیک در نواحی مختلف قلب دیده می شود یا بیش از یک نقطه روشن مشاهده می شود.
اگر این مسئله برای شما رخ داد پزشک یا مشاور ژنتیک شما بیشتر در این رابطه یا شما صحبت خواهد کرد.

چقدر رایج است؟

کانون اکوژنیک یک یافته متداول در سونوگرافی های پیش از تولد است شانس تشخیص کانون اکوژن بسیار به وضعیت قرارگیری جنین و سن جنین و کیفیت تصویر سونوگرافی بستگی دارد.در UNC ایالات کارولینای شمالی در سونوگرافی از هر 5 زن 1 زن یعنی حدودا 20درصد زنان کانوندر دوره سه ماهه دوم یا سوم سونوگرافی اکوژن دیده شده است.

چرا این مورد اهمیت دارد؟

اگر مادر،دیگر فاکتورهای ریسک را دارا باشد کانون اکوژنیک ممکن است نشانه این باشد که جنین شانس بالاتری در یک تغییر کروموزومی مثل سندروم داون را دارد.
در مواردی چون این،انجام تست های بیشتری پیشنهاد می شود.

در حال حاضر چه کار باید کرد؟

ریسک پایین:

1.در بیشتر حاملگی ها، این یافته ها شانس تغییرکروموزومی را به اندازه کافی بالا نمی برد که به عنوان دلیل برای انجام تست هایی مثل آمینوسنتز تلقی شود.
2.امروزه جزئیات سونوگرافی به حدی بهبود یافته است که هر چیز دیگری را که لازمه نگرانی ما از جهت تغییرات کروموزومی در نوزادمان باشد را نشان می دهد.و مورد دیگری یافت نشده است.
3.اگر ما قادربه دیدن واضح همه اعضای بدن نوزاد در سونوگرافی نباشیم، ممکن است از شما خواسته شود که مجددا سونوگرافی دیگری از بارداری خود انجام دهید.
سونوگرافی شما دلایلی نشان داده است مبنی بر نگرانی در مورد نوزاد شما:
1. پزشک یا مشاور ژنتیک شما به شما توضیح خواهد داد که چه چیزی در سونوگرافی دیده شده است
2. امروزه شما این گزینه را برای انتخاب دارید که تست آمینو سنتزانجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که نوزادتان تغییرات کروموزومی ندارد.

در زمان بارداری شما حداقل 35 سال دارید:

1. ما میدانیم که شانس تولد نوزاد با تغییرات کروموزومی در مادران با سن بالاتر بیشتر است مشاور ژنتیک شما ریسک بارداری در این سن را به شما توضیح خواهد داد
2.امروزه شما این گزینه را برای انتخاب دارید که با انجام آمینوسنتز احتمال تولد نوزادتان را با تغییرات کروموزومی را بررسی کنید.
3. اگر از انجام آمینوسنتز مطمئن نیستید شما ممکن است بخواهید در رابطه با تست غربالگیری سرم آسیب با پزشک یا مشاور ژنتیک تان صحبت کنید.این غربالگری ممکن است به شما کمک کند تا اطلاعات بیشتری درباره میزان شانس تغییرات کروموزومی به دست بیاورید و اگر آمینو سنتز انتخاب درستی برای شما باشد راحت تر تصمیم بگیرید.
شما قبلا غربالگری سرم  مادری را انجام داده اید و مشخص شده است که شما احتمال بیشتری برای ابتلا ی نوزادتان به سندروم داون وجود دارد
امروزه این امکان برای شما وجود دارد که با انجام آمینوسنتز میزان احتمال تغییرات کروموزومی در جنین خود اطمینان حاصل کنید
اگر شما هنوز غربالگری سرم مادری انجام نداده اید یا از نتیجه آن مطلع نیستید لطفا با پزشکان یا دیگرارائه دهنده مراقبت های سلامتی صحبت کنید.

 آمینوسنتزچیست؟

آمینوسنتزروشی است که می توانید انجام دهید تا از این که جنین شما ازچه تعداد صحیح کروموزوم برخوردار است مطلع شوید. با استفاده از سونوگرافی پزشک یک سوزن بسیارنازک رااز طریق شکم شما به کیسه ی آبی که جنین را احاطه کرده است ؛ متصل میکند (مایع آمنیوتیک)
سلول های پوستی که از بدن جنین در داخل این مایع می ریزد برای انجام مطالعه بر روی تعداد کروموزوم های وی مورد استفاده قرار می گیرد.
نتیجه یک آمینو سنتز حدودا دو هفته زمان می برد وخیلی دقیق است.
شانس وجود عوارض انجام آمینو سنتز(مثل کاهش مایع،خونریزی،انقباضات ماهیچه شدید،عفونت یا سقط) در حدود 5/0 الی 1 درصد در هر 200 بار روشی انجام شده است.

 


به این مطلب از 1 تا 5 امتیاز دهید :
میانگین امتیاز 4 ( از 12 نظر ارسال شده )