شنبه تا چهارشنبه : صبح از ساعت 9 الی 13   و عصر ها از ساعت 15 الی 19

روز پنجشنبه 9 صبح الی 2 بعد از ظهر
 

تلفن همراه و واتس آپ :09198328406

 شماره تماس : 02144979405


 

 

سرطان آندومتر رحم

سرطان آندومتر رحم


•سرطان آندومتر رحم چیست؟
•سرطان آندومتر رحم چگونه ایجاد می شود؟
•سرطان آندومتر نیوپلازی چیست؟
•عوامل خطرناک سرطان آندومتر رحم چیست؟
•علائم سرطان آندومتر رحم چیست؟
•سرطان آندومتر رحم چگونه تشخیص داده می شوند؟
•سرطان آندومتر رحم چگونه درمان می شود؟
•هورمون درمانی چگونه برای درمان سرطان آندومتر رحم استفاده می شود؟

سرطان آندومتر رحم چیست؟

سرطان اندومتر رحم،سرطان لایه داخلی رحم است یعنی همان آستر رحمی.این متداول ترین نوع سرطان است که دستگاه تناسلی زن را تحا تاثیر قرار می دهد.متداولترین نوع این سرطان(همان نوع یک)،به آرامی رشد می کند.این نوع معمولا فقط در لایه ی داخلی رحم یافت می شود.نوع دو که کمتر متداول است ،سریعتر رشد می کند و امکان شرایط به سایر نقاط بدن وجود دارد.

سرطان آندومتر رحم چگونه ایجاد می شود؟

سرطان آندومتر رحم وقتی ایجاد می شود که سلول های لایه  ی داخلی رحم به سرعت رشد کنند.آستر رحم در بعضی قسمت ها شروع به ضخیم شدن می کند.این مناطق ضخیم تومور نامیده می شوند.همچنین سلول های سرطانی می توانند به سایر نقاط بدن سرایت کنند.

سرطان آندومتر نئوپلازی (EIN)چیست؟

سرطان آندومتر نئوپلازی شرایطی است که می تواند منجر به سرطان شود.در EIN ،مناطق لایه ی درونی به سرعت ضخیم می شوند و تغییراتی را نشان می دهند که شبیه به سرطان است.خون ریزی غیر عادی رحمی،علامت متداول EIN است.علائم و درمان های EIN میتوانند از بروز سرطان اندومتر رحم جلوگیری گنند.

عوامل خطرناک سرطان آندومتر رحم چیست؟

•سن-بیشترین موارد این سرطان زنانی هستند که یائسگی را رد کرده اند و در دهه ی 60 زندگی خود هستند.
•سطح هورمون های بدن-سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن زنان می توانند ریسک سرطان را تحت تاثیر قرار دهد.زمانی که استروژن بدون پروژسترون کافی در بدن وجود داشته باشد، میتواند باعث ضخیم شدن بیش از حد لایه ی درونی رحم شود.این شرایط می تواند در زنانی که بطور نامنظم قاعدگی می شوند،در دوران قبل یا بعد از یائسگی و با وجود اختلالات پزشکی مانند سندروم پلی کیستیک رحم ایجاد می شوند.همچنین این می تواند در زنانی که فقط با استرژون تراپی برای درمان علائم یائسگی استفاده میکنند،ایجاد شود.
•اضافه وزن-داشتن توده ی بدنی (BMI)25 یا بزرگتر یک عامل خطرناک برای سرطان آندومتر رحم است.با بالا رفتن BMI ،ریسک سرطان نیز بالاتر می رود.
•ژنتیک-سندروم لینچ(lynch) یکی از بیماری هایی است که ریسک سرطان کولون روده ،سرطان تخمدان و سرطان رحم را بالا می برد.

علائم سرطان آندومتر رحم چیست؟

بیشتر زنان مبتلا به سرطان آندومتری،دارای علائم اولیه هستند.متداول ترین علامت سرطان آندومتری خون ریزی غیر طبیعی رحم است.این علامت برای زنانی که قبل از یائسگی هستند شامل خونریزی غیرمعمول در زمان پریود،لکه بینی و خون ریزی بین دوره های قاعدگی است.برای خانم های بعد از یائسگی،هر خون ریزی ای غیر عادی است.علائم سرطان آندومتری پیشرفته شامل درد های شدید لگنی،درد های شکم،نفخ،احساس سیری سریع هنگام غذاخوردن و تغیر در عادات روده و مثانه است.

سرطان آندومتر رحم چگونه تشخیص داده می شوند؟

هیچ نوع آزمایش غربالگری برای تشخیص بیماری زنانی که علائمی از خود نشان نمی دهند وجود ندارد.اگر شما بعد از یائسگی هستید،هر خون ریزی غیر عادی،نیازمند کنترل است.شما در ابتدا یک آزمایش ترنس واژینال خواهید داشت.در طول آزمایش ضخامت اندومتر و اندازه ی رحم محاسبه می شود.آندومتر ضخیم شده(بیشتر از 4 میلی متر)نیاز به تست های بیشتری دارد.
راه استاندارد برای تشخیص سرطان آندومتری با بیوپسی آندومتری (آزمایش میکروسکوپی بافت زنده)است.در این آزمایش نمونه ی بافت آندومتر برداشته می شود و زیر میکروسکوپ مطالعه شود.این آزمایش در مطب متخصص زنان انجام می شود.راه دیگر نمونه برداری کورتاژ است.یک ابزار روشنایی با یک دوربین به نام هیستروکوپ استفاده می شود.بیهوشی میتواند برای راحتی بیشتر شما انجام شود.
اگر شما قبل از یائسگی هستید،متخصص زنان شما علائمی مانند سن و دیگر عوامل پزشکی شمارا در نظر میگیرد تا ببیند چه نوع آزمایش بیوپسی ای نیاز دارید.اگر شما قبل از یائسگی هستید و علائم سرطان را نشان میدهید،آزمایش فراصوت زیاد کارآمد نیست.

سرطان آندومتر رحم چگونه درمان می شود؟

سرطان اندومتری رحم معمولا با عمل جراحی درمان می شود.در طول جراحی رحم و گردن آن همانند تخمدان ها و لوله های فالوپ برداشته می شوند.گره های لنفی و سایر بافت ها نیز برداشته می شوند تا ببینند آیا حاوی سلول های سرطانی هستند یا خیر.
بعد از جراحی سطح بیماری مشخص می شود.مرحله بندی به پزشک کمک میکند تا  بهتر تصمیم بگیرد که آیا به درمان های بیشتر مانند شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیاز دارید یا خیر.سطح بیماری از 1 تا 4 درجه بندی می شود.سطح 4 پیشرفته ترین نوع است.سطح بیماری درمان و نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد.

هورمون درمانی چگونه برای درمان سرطان آندومتر رحم استفاده می شود؟

درمان با پروژسترون گزینه ای است برای زنانی که میخواهند فرزندان بیشتری داشته باشند  یا زنانی که به دلایل پزشکی قادر به انجام جراحی نیستند.این گزینه معمولا به زنانی پیشنهاد می شود که:


•سرطانی با رشد کمتر دارند که به لایه های ماهیچه ای رحم نرسیده اند.
•در خارج از رحم سرطان ندارند
•در سلامت عمومی خوبی به سر می برند و میتوانند پروژسترون بگیرند
•بدانند که اطلاعات درباره ی نتایج آینده محدود است

 


به این مطلب از 1 تا 5 امتیاز دهید :
هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است